Adrian Furnicã

Arhiva - Iulie 2007

Licurici

Sãrutul tãu, depus asearã la
Încheietura dintre
Vis și realitate
A nãscut o secundã de luminã

Apoi încã una și încã una
Ca într-o cavalcadã de licurici
Formați din douã buze dulci

Tristețea de a te fi cunoscut

Bate vântul printre gândurile mele
Așezate pe rafturile minții
Prãfuite și un pic mucegãite de atâta
Umezealã de lacrimi și apãsate de uitare

Prin mine

Uite, aici e urma lãsatã de primul tãu
Surâs
Iar aici e cea a ultimului tãu
Suspin

Vitrina sufletului tãu

Ai plecat zâmbind complice
Și m-ai lãsat așezat frumos
În vitrina sufletului
Tãu.

Suna-L pe Dumnezeu !

Seara.Amurgul se lasa incet peste coroanele copacilor.Mirosul din parc este puternic.A flori.Miroase a flori de tei .Din departare se aude zumzetul orasului care acopera totul ,se lasa incet in jos si umple urechile tuturor trecatorilor.Viata a incremenit parca si numai citeva ginganii zburatoare dau sens notiunii de miscare.Citeva banci goale ,cu vopseaua scorojita ,parasite parca pe sub coroanele copacilor depun marurie ca exista din cind in cind cineva care la foloseste.Acum nu.Parcul este aproape gol .Neasteptat de gol pentru o seara atit de frumoasa.O cabina telefonica se iteste de dupa un tufis cu florile un pic ofilite.Cu usile deschise te imbie parca inauntru,nu ca sa dai vreun telefon ci ca sa te opresti un pic din drum si sa te gindesti daca ar vrea cineva sa te aud ...


Alte articole:

  1. Sa moara bancherii de oftica
  2. Nimeni nu are rest in magazine ?
  3. Pat Metheny si seara de luni
  4. Visind la parastase
  5. Cine nu-i cu mine nu e impotriva mea
  6. Să instituim premii pentru eleganţă in politică
  7. Mãnunchiuri
  8. Discriminarea lui Marian Vanghelie
  9. Nasterea
  10. Gind metronom
  11. Lui Dumnezeu ii place TVA-ul ?
  12. Vreau si eu stiri...Cine mi le da ?
  13. Vaca gestanta. Soc si groaza !
  14. Si mumiile pling citeodata
  15. Finantarea TVR
  16. Gind dureros
  17. Declaratie in exclusivitate pentru site-ul meu
  18. Unde ar fi trebuit sã fii
  19. Bendeac e atit de urit incit am schimbat 5 televizoare pina acum
  20. Dacă am avea şi noi polonezi…

        Ultimele articole

        Ultimele comentarii