Adrian Furnicã

Arhiva - Iulie 2023

Nu exista vina cloectiva

Exista in societatea romaneasca, vehiculat cu obstinatie, coneceptul de vina colectiva. Toti suntem vinovati de….orice. Ei bine, nu e asa. Nu suntem toti vinovati, nu avem, niciunul dintre noi, nici o vina pentru multitudinea de fapte care se intimpla in societate. Fiecare dintre noi avem locul nostru in acest angrenaj, care din nefericire, functioneaza si fara noi. Asta pentru ca majoritatea suntem ca un fel de cai de trasura care tragem dupa noi un atelaj urias pe care altii canta si danseaza. Daca unul dintre cai dispare, pentru ca suntem multi, nu se prea vede, nu prea se simte. Atelajul merge mai departe prin efortul tuturor, se deplaseaza incet dar sigur inainte, catre o destinatie necunoscuta desi dansatorii de sus dau impresia ca stiu unde vom ajunge. Cind se intimpla ceva rau, i ...


Alte articole:

  1. Cea mai tare scoala de business in IT
  2. Prin mine
  3. Antonescu Robespierre
  4. Sa se faca...mall-uri ! Si mall-uri se facura!
  5. Helmis, intre The Dark side of the Moon si Wish you Were here...
  6. Oprescu ma uraste in continuare
  7. La multi ani !!!
  8. Se retrage si Phil Collins....
  9. Taxe contra demisie
  10. Antonia si gaura neagra a inteligentei
  11. Poveste de Craciun
  12. Dati-mi inapoi Drumul Taberei
  13. Tristețea de a te fi cunoscut
  14. Poveste homosexualului care a ales sa respire pe cur !!!
  15. Vitrina sufletului tãu
  16. 40% mediocritate prin lege
  17. Cu mine cum ramine ?
  18. Bizonul corporatist
  19. Un ceaun la fiert numit Romania
  20. SIDA nu se vindeca cu Shakespeare, dobitocule....!!!

        Ultimele articole

        Ultimele comentarii