Adrian Furnicã

Arhiva - Martie 2015

Religia in scoala ? Doar cu bon fiscal !

Pe toate canalele mediatice Biserica Ortodoxa Romana ne indeamna sa ne inscriem copii la orele de religie si inventeaza pentru asta o sumedenie de argumente care mai de care mai false. De ce oare ? De ce trebuie ca intimitatea noastra sa fie motiv de trafic de influenta ? De ce trebuie ca prin inscrierea copiilor nostri la orele de religie sa asiguram salariile unor profesori si preoti care incearca sa ne manipuleze copii in folosul lor ? Religia ca materie nu este ceva rau, mesajele nu sint gresite, functia sociala a ei este bine statutata. Problema este beneficiarul final : Biserica Ortodoxa Romana, cel mai mare evazionist fiscal din societatea romaneasca ! Sa facem o socoteala sumara…In Romania sint cam 18 000 de biserici. Daca in medie in aceste biserici slujesc cite doi preoti insem ...


Alte articole:

  1. Sulina, un colţ de paradis
  2. Cum te visez?
  3. Gind definitiv
  4. CNSAS ar trebui sa fie un loc obligatoriu de trecere
  5. Nebãnuita neputințã
  6. Mama prostilor e mereu gravida !
  7. Buza ta de sus
  8. Stadionul fantoma
  9. Hotel FM vor cistiga Eurovision
  10. Labirintul
  11. HP Romania sau cum sa-ti tragi un glont in picior
  12. Jocul
  13. Gind luminos
  14. Dorințe nemãrturisite
  15. Primavara
  16. Mahalagismul normal, uzual, national
  17. Gind constant
  18. Prostia ca tel suprem
  19. Tristețea de a te fi cunoscut
  20. Draga HP-ule romanesc...

        Ultimele articole

        Ultimele comentarii