Adrian Furnicã

De ce nu-mi trebuie 8 martie !

Asta e si motivul pentru care scriu mai spre seara ca sa vedeti ca am ignorat sarbatoarea asta oarecum impusa de societate pe la inceputul secolului trecut din cauza ca femeile din America nu aveau drept de vot...cel putin asa imi aduc eu aminte(daca gresesc va rog sa ma iertati ).Si repet.Eu militez pentru desfiintarea acestei sarbatori pentru ca mie nu-mi trebuie.Nu vreau sa aduc flori,sa fac cadouri,sa fiu dragut,curtenitor,intelegator cu doamnele in mod special de 8 martie pentru ca stiu ca de fapt asa trebuie sa fiu mereu.In fiecare zi.Si atunci ziua asta ar deveni inutila.Eu cel putin asa sint...si imi fac autocritica pentru ca nu am cumparat flori mai des in ultima vreme..O sa repar asta ,va promit.Si mai stiu ca Femeia(cu F mare) trebuie iubita pentru ca ea inseamna frumusete,candoare si caldura.Ea este chintesenta caminului,ea este dragalasenia si liantul familiei , refugiul la pieptul careia copilul trebuie sa gaseasca ocrotire si intelegere si explicatie pentru rigoarea tatalui.Fara ea noi nu existam,nu reusim sa ne definim,nu avem logica si nici directie.Sinte doar niste oameni mai putrenici ,mai dispusi sa ne asumam o directie de actiune dar fara nici un tel,sa sarim la bataie,sa inventam lucruri,sa facem dovada fortei..Prezenta femeii ne da valoarea inteligentei ...Pina si cele mai nesabuite actiuni de fapt le facem tot in numel lor..Ne luam masini puternice,luxoase,ne dam mari si importanti,ne intrecem unii cu ceilalti,pornim razboaie..nu toate dar macar cel al Troiei ramine inca in amintirea noastra ca avind la baza tot to femeie.Stiu,stiu o sa sara unii in aer spunind ca sint poate prea feminsit,ca nici ele nu pot fara noi,ca si ele au defectele lor...Asa e ,dar atita timp cit nici noi nu sintem perfecti ,hai sa lasam la o parte forta ,pentru ca e singurul atribut care ne desparte si sa incepem sa le iubim pe ele pentru tot restul...inteligenta ,frumusete,importanta lor in viata noastra..Si fiti siguri ca ca vom primi acelasi lucru inapoi pentru ca fara doar si poate si noi sintem importanti pentrui ele dar trebuie sa constientizam asta si nu sa o cerem in contrapartida.In felul asta am avea o multime de zile de 8 martie in an si lumea ar fi mai buna,am avea mai multa liniste si frumusete in viata pentru ca se pare ca nici macar nu stim ce pierdem ..Si nici maca nu ne-ar mai trebui o zi speciala in care sa ne aducem aminte de ele pentru ca le-am avea tot timpul aproape...Eu asa mi-am propus.Asadar dragilor..lecitina si flori ...La multi ani iubirea mea!!!

Nici un comentariu pentru acest articol

Lasa un comentariu
Nume (obligatoriu)
Email (obligatoriu - nu se publica)

cod securitate Cod securitate



Alte articole:

  1. Cu mine cum ramine ?
  2. De ce l-am votat pe Varujan Pambuccian
  3. "Nu se poate aşa o medalie"
  4. Morcovul Ipotetic
  5. Aripa Isterica din PNL trebuie sa-si schimbe discursul
  6. Fantoma din sectorul 6
  7. Miting degeaba
  8. Tigaia ca factor de uniformizare...sau scurt exercitiu de filozofie sociala
  9. Rock-ul ca religie
  10. Cum ne salveaza de sub darimaturi Oprescu
  11. Drumul Taberei port la Marea Neagra !!
  12. Viitorul nu suna bine deloc
  13. Ura de dupa amiaza
  14. Natura moarta cu politicieni si inundatii
  15. Hipsterul de Bucuresti
  16. Cine uita, nu merita ! Ziua nationala a Veteranilor de Razboi...
  17. Nu sunt prieten cu niciun politician. Şi nici nu vreau!
  18. Nu e Guvernul vinovat de criza mondialã
  19. 35 de ani dupa
  20. Ia mai da-i Dracului pe toti !!

        Ultimele articole

        Ultimele comentarii