Adrian Furnicã

Arhiva - Noiembrie 2006

Baiatul cu chibriturile

Vintul ma batea destul de taios in fata iar fulgii de zapada parca imi taiau pielea obrazului rece.Nu era nimeni pe strada si intunericul parea si el casant.Din cind in cind trecea pe strada cite o masina ,incet parca sovaielnic .Se pusese pe jos un strat subtire de zapada alunecos iar la borduri chiar se strinsese cite o mica gramajoara.Inaintam destul de greu ,cu capul plecat si cu ochii mijiti pentru ca vintul se mai intetise dar nu faceam din asta un scop.La un moment dat am facut la dreapta de pe bulevard si am intrat pe stradutele strimte pe unde am asperat sa nu mai fie atit de greu de mers.Vitrinele magazinelor erau luminate si lasau sa curga in strada cite o dira de lumina care minjea trotuarele fara a lasa sa se simta insa nici o urma de caldura.O lumina rece si murdar ...


Alte articole:

  1. Sfinta tinerete legionara
  2. Oarecum perfect
  3. Aproape
  4. Cum mi-a devenit Osama Bin Laden simpatic
  5. Ochii tãi
  6. Doamnelor şi domnilor doctori, respect…
  7. Epilog
  8. Vitrina sufletului tãu
  9. Oprescu la Balaceanca !!. Internat, nu in vizita de lucru.
  10. Gind pentru un fost prieten
  11. Cheia norocului
  12. Daca ar fi mute ?
  13. Premiile cururilor !!
  14. Gindul unu
  15. Nu sint stapin de sclavi
  16. Ciuma generala si pelagra de sector !!!
  17. Patã de culoare
  18. Somnul tãu
  19. Apararea inexistentei...
  20. Cuvinte nerostite

        Ultimele articole

        Ultimele comentarii