Adrian Furnicã

Și ce dacã, iubito…

Adulmecând miresma florilor din glastrã
Și-a sufletului gând amar
Iubirea noastrã moare și inima albastrã
Se risipește împreunã cu un gând hoinar
Iubito!
Nu vrei sã-mi sorbi o lacrimã rebelã
Din ochiul meu prea plin de dor?
Sau sã-mi pãstrezi în gând
Petala dulce-a neuitatului amor?
Oricum, tu pleci, cãlcând indiferentã
Pe ruga mea de sclav neobosit
Iar chipul meu puțin uimit
Privește-n urma ta cu-a morții stare
Adânc latentã….
Iar gura ce-a ramas sã tacã
Șoptește mut
Și ce dacã, și ce dacã…

      Comentarii (1):

Neincrederea tineretii ...

Lasa un comentariu
Nume (obligatoriu)
Email (obligatoriu - nu se publica)

cod securitate Cod securitate



Alte articole:

  1. Șoapte
  2. Mai în interior
  3. Întuneric
  4. Metamorfoza
  5. Labirintul
  6. Cuvinte mai moi
  7. Mã doare
  8. Pasiune
  9. Nebun dupã tine
  10. O picãturã din sufletul tãu
  11. Epilog
  12. În direcția ta
  13. Disperare
  14. Sãrutul încrâncenat și singur
  15. Regãsirea
  16. Încã o lacrimã...
  17. Cum te visez?
  18. Buza ta de sus
  19. În mine parte
  20. Într-o cutã

        Ultimele articole

        Ultimele comentarii