Adrian Furnicã

Arhiva - Octombrie 2011

Tinutul Secuiesc e in Romania

Il sun pe prietenul meu Andras la Odorheiul Secuiesc si il rog sa-mi rezerve si mie o camera pe acolo vineri si simbata seara. E Festivalul Sarmalelor la Praid si vreau sa merg. Acum doi ani am fost in juriu din intimplare si am ramas foarte placut impresionat de eveniment. Vin o sumedenie de oameni de prin toate colturile tarii sa vada si sa manince sarmale, sa guste din vinul si palinca locului , sa traga pe nari fumul de sub ceaune, sa-si arunce privirile si banii pe produsele de artizanat de la Corund si sa priveasca o lume pestrita care forfoteste in acordurile muzicilor traditionale din partea locului. "E greu" imi zice Andras. Nu mai gasesti locuri sa dai cu tunul dar pentru ca omul e bine relationat prind o camera de trei paturi la o pensiune modesta dar curata din Odorhei. Dupa un ...


Alte articole:

  1. Primavara
  2. Bendeac asta nu ma lasa in pace !!
  3. Ioan Grosan si colaborarea cu securitatea
  4. Buza ta de sus
  5. Masina germana merge si apa daca vrea ea !!!
  6. Ai sã mã iubești?
  7. Mascariciul regelui se aproie de tron !
  8. Biografie
  9. Sfinta tinerete legionara
  10. Cum te visez?
  11. Si mumiile pling citeodata
  12. Marginea existenței
  13. Altfel, de ce?
  14. Gind definitiv
  15. Iubita mea
  16. De ce l-am votat pe Varujan Pambuccian
  17. Eu-tu
  18. Vorbe
  19. Cum ne salveaza de sub darimaturi Oprescu
  20. Aripa Isterica din PNL trebuie sa-si schimbe discursul

        Ultimele articole

        Ultimele comentarii