Adrian Furnicã

Nerostire

Privesc cu jind negura
În care ar fi trebuit sã-mi fii luminã
Și-mi strâng la piept emoțiile tremurânde
Pe care numai privirea ta le-ar putea face
Sã mai existe.
Îmi strigã liniștea-n urechi, râsete
Amare
Și buzele reci își doresc acoperãmânt de
Sãrut uitat în vânt
Iar cuvintele nerostite se tânguie și ele în
Întuneric, în speranța ca mãcar mâine
Le voi silabisi încet
Însãilând, stingher, un gând de
Rãmas bun.

Nici un comentariu pentru acest articol

Lasa un comentariu
Nume (obligatoriu)
Email (obligatoriu - nu se publica)

cod securitate Cod securitate



Alte articole:

  1. Te iubesc
  2. N-aș fi crezut
  3. Cheia norocului
  4. Toamna iubirii
  5. Eu-tu
  6. Mai în interior
  7. Încã o lacrimã...
  8. Vorbe
  9. Am scris invers
  10. Nebãnuita neputințã
  11. Nebun dupã tine
  12. Vise
  13. Rãscruce
  14. Mecanism matematic și misogin
  15. Idei
  16. Biografie
  17. Lupta
  18. Epilog
  19. Ai sã mã iubești?
  20. Minunea de a fi existat

        Ultimele articole

        Ultimele comentarii