Adrian Furnicã

Arhiva - 27 Ianuarie 2012

Armata nu e bal mascat

Armata nu e bal mascat. Nu este petrecere tematica la care vii cu uniforma din dotare. Armata are la baza respectarea stricta a ordinelor , a ierarhiilor si a regulamentelor. Acolo nu te trezesti vorbind de unul singur si nu te iei la harta cu superiorii pentru ca asa ti se nazare. Pe vremuri mergeam in armata pentru ca era obligatoriu. Acum te duci singur si te inrolezi voluntar. Semnezi de buna voie si nesilit de nimeni. Sti dinainte ca poti ajunge in Kosovo, Afganistan, le deszapezire, la inundatii, in patrulare in largul coatelor Libiei sau fata in fata cu un terorist gata sa sara in aer impreuna cu tine. Poti fi consemnat, sa fi chemat la miezul noptii din pat la alarma sau sa mori. Se poate sa nu-ti placa superiorii sau comdantul suprem dar trebuie sa le respecti ordinele.
...


Alte articole:

  1. Baba Dochia e la televizor
  2. Doamnelor si domnilor profesori, respect !
  3. Eurabia, un continent pe cale de aparitie !!
  4. Mai… de tot
  5. Sindicatul , mon amour!
  6. Sa ne sacrificam copii
  7. Antonia si gaura neagra a inteligentei
  8. Inventar
  9. Nero de Bucuresti
  10. Chinuitoare pãrere
  11. Poezie pentru Ioana din clasa a 2-a
  12. Si daca Crin Antonescu va chiuli ?
  13. Nu sunt prieten cu niciun politician. Şi nici nu vreau!
  14. Limbaj
  15. Gind constant
  16. O Românie, două sisteme
  17. Ghinion ca a nins
  18. Cacatul artistului e mai ieftin in Black Friday !!!
  19. Cum era mai bine pe vremea lui Ceausescu
  20. Gind diferit

        Ultimele articole

        Ultimele comentarii