Adrian Furnicã

Arhiva - 27 Ianuarie 2012

Armata nu e bal mascat

Armata nu e bal mascat. Nu este petrecere tematica la care vii cu uniforma din dotare. Armata are la baza respectarea stricta a ordinelor , a ierarhiilor si a regulamentelor. Acolo nu te trezesti vorbind de unul singur si nu te iei la harta cu superiorii pentru ca asa ti se nazare. Pe vremuri mergeam in armata pentru ca era obligatoriu. Acum te duci singur si te inrolezi voluntar. Semnezi de buna voie si nesilit de nimeni. Sti dinainte ca poti ajunge in Kosovo, Afganistan, le deszapezire, la inundatii, in patrulare in largul coatelor Libiei sau fata in fata cu un terorist gata sa sara in aer impreuna cu tine. Poti fi consemnat, sa fi chemat la miezul noptii din pat la alarma sau sa mori. Se poate sa nu-ti placa superiorii sau comdantul suprem dar trebuie sa le respecti ordinele.
...


Alte articole:

  1. Cum ne salveaza de sub darimaturi Oprescu
  2. O multime de prosti
  3. Rotunjimile iubirii
  4. Gindul trei
  5. Pinochio de România
  6. Cine pe cine a otravit ?
  7. Esti prea vie
  8. Prostia si nesimtirea sint pandemice
  9. Sorin Oprescu minte sau se inseala?
  10. Oprescu la Balaceanca !!. Internat, nu in vizita de lucru.
  11. Tãcere
  12. SIDA nu se vindeca cu Shakespeare, dobitocule....!!!
  13. Încã o lacrimã...
  14. Despre claponii fricosi cu trompeta
  15. Gind de apartinut
  16. Cit de important esti ?
  17. Când vei pleca
  18. De ce nu-mi trebuie 8 martie !
  19. Mai în interior
  20. Bazac si nesimtirea ca emblema !

        Ultimele articole

        Ultimele comentarii