Adrian Furnicã

Cu o secundã mai târziu

Sunt fericit când știu cã exiști
Și cã alerg dupã inima ta
Chiar dacã trãiesc cu o secundã
Mai târziu

Prins între douã fire de nisip
Ce se scurg, bãtând
Cu ritmul lor, eternitatea
Unei iubiri
Nenãscute
Îngân încet un bocet de dragoste
Ca sã conving timpul sã se mai
Strângã un pic
La umeri

Și mai știu cã, oricât de repede
Aș alerga sã te prind
Nu mã pot apropia de tine
Pentru cã ne desparte aceeași
Secundã nemiloasã
Ce nu-mi dã voie decât
Sã te știu.


Nici un comentariu pentru acest articol

Lasa un comentariu
Nume (obligatoriu)
Email (obligatoriu - nu se publica)

cod securitate Cod securitate



Alte articole:

  1. Umed și cald
  2. Epilog
  3. Mi-e dor
  4. Atingeri ireale
  5. ????
  6. În aceeași direcție
  7. O picãturã din sufletul tãu
  8. Poezie amarã
  9. Cadavrele cuvintelor
  10. Sã mã sãruți
  11. Limbaj
  12. O singurã ființã
  13. Și ce dacã, iubito…
  14. Te iubesc
  15. Singur în mine
  16. Șoapte
  17. Simțuri zdrențuite
  18. Vitrina sufletului tãu
  19. Iubita mea
  20. Identic cu tine

        Ultimele articole

        Ultimele comentarii