Adrian Furnicã

Arhiva - 3 Ianuarie 2008

Minunea de a fi existat

Îmi zboarã printre gânduri
Fulgi de zãpadã
Care se așeazã apoi peste
Tot și toate
Îmbrãcând în alb și cele mai negre
Amintiri
Astfel încât, de departe, totul sã parã
Atât de frumos și de pur

Clipa în care m-ai sãrutat

Tu și restul lumii

Din când în când mã invit la
O cafea, așa, ca sã mai stau de vorbã
Cu mine însumi.

Mai flecãrim, mai tãiem
Firul în patru
Îi facem nod și-l tãiem din nou
Apoi împarțim infinitul în douã:
Tu
Și restul lumii.


Alte articole:

  1. Tinutul Secuiesc e in Romania
  2. Cheia norocului
  3. Papagalul national a facut in pantaloni
  4. Speranta, dragostea mea
  5. Între douã bãtãi
  6. Si celalalt Cristea pleca de la Dinamo...
  7. Împotriva mea
  8. De ce ne urăşti Sorin Oprescu?
  9. Muzeul National de Arta al Romaniei
  10. Somnul de dinainte
  11. Feminin
  12. Si ziceti ca am eu ceva cu Oprescu!
  13. Gind pasiv
  14. Realitatea TV si umorul
  15. Dorul de motoreta Mobra
  16. Adelina Pestritu.Atit.
  17. Divide et impera
  18. Prostia ca tel suprem
  19. Bogdan Baltazar te urasc!!
  20. Gind peren

        Ultimele articole

        Ultimele comentarii