Adrian Furnicã

Arhiva - 6 Aprilie 2020

Nu ma simt vinovat !!!

Am tacut sub Ceausescu pentru ca altfel te calca pe cap sistemul. Dispareai. Daca ai crescut cu frica in suflet de cind te-ai nascut e greu sa devi curajos pe parcurs. Si pentru ca sistemul era odios, nu te calca pe cap numai pe tine ci se indrepta impotriva parintilor, a copiilor, a rudelor, a prietenilor. Ar fi trebuit sa-ti asumi nu numai propria rastignire, ci si a celor dragi. Cei care traiau ca si tine, sub teroare. La un moment dat a venit un vint de nebunie, un fior care s-a suprapus peste dorinta sistemului de a schimba paradigma. Si atunci s-a putut. In loc sa omoare zeci de mii de oameni ca sa ramina la putere un smintit, sistemul a vrut sa profite de noua ordine mondiala. Si atunci ce a facut ? S-a ascuns in spatele nebuniei oamenilor si pus a mina pe putere. A lasat doar impr ...


Alte articole:

  1. Gind sase
  2. Ce bine era pe vremea lui Ceausescu...
  3. Trump, Trump, uber alles !!!
  4. Ginditul de doua ori ca forma a ipocriziei
  5. Gindul sapte
  6. Mihaela Radulescu si oportunitatea de a tacea !
  7. Dragostea ta
  8. Cum ar fi?
  9. Sa sune mobilizarea, sa ne dea cite o pusca la fiecare !!!
  10. Cu fața cãtre mine
  11. Relansarea economica e sigura asa
  12. Fotbalul se joacă în altă parte
  13. Jacobs recidiveaza cu reclamele idioate
  14. Oprescu la Balaceanca !!. Internat, nu in vizita de lucru.
  15. Rãzbunarea lui Adrian Pãunescu
  16. Te iubesc
  17. Cine a fost ciine ramine jigodie ?
  18. Tristețe
  19. De ce oare sintem atit de legati de bulgari ?
  20. Nu e Guvernul vinovat de criza mondialã

        Ultimele articole

        Ultimele comentarii