Adrian Furnicã

Arhiva - 13 Mai 2014

Cum sa asomezi un politician ?

Undeva, intr-o alta lume, la care privim cu luneta televizorului, de cele mai multe ori seara, niste oameni se zbat plini de avint pentru a ne convinga pe noi sa mergem pe 25 mai, sa pierdem citeva ore din viata noastra amarita, sa-i votam. Acolo, in cerul lor inalt se lupta intre ei, se dau de ceasul mortii, se agita doar, doar ne-om misca in interesul lor in duminica cu pricina. Ce am avea noi de cistigat ? Sincer, nimic palpabil. E ca si cum ne-am cumpara un loc de casa pe luna. Avem ceva in posesie dar care nu ne foloseste la nimic. E departe, e…la Bruxelles. O sa vina tot felul de analisti care vor dori sa ne convinga de utilitatea execrcitarii dreptului de vot, de importanta actului in sine, de dreptul nostru cistigat la Revolutie si asa mai departe…Ma doare in cot de argumentele ...


Alte articole:

  1. Revelația
  2. Biografie
  3. Şi tăcerea omoară sau cum aplică biserica politica struţului
  4. Moarte caşcavalului!
  5. Ochii tãi
  6. Dinamo la Waterloo
  7. Loterie
  8. Gind definitiv
  9. Nasterea
  10. Sfâșiere
  11. Sindicatul , mon amour!
  12. Diferenta dintre prostituate si curve
  13. Despre claponii fricosi cu trompeta
  14. Ferrari a ajuns emblema prostiei
  15. Hai sa ne imaginam !
  16. Somnul de dinainte
  17. Cristian Paturca, un om uitat
  18. De ce oare sintem atit de legati de bulgari ?
  19. Stadionul fantoma
  20. Antonescu Robespierre

        Ultimele articole

        Ultimele comentarii