Adrian Furnicã

Arhiva - 17 Mai 2010

Cu capul in pamint

Eu cind iubesc, iubesc

Mie mi se pare ca regizorii romani din ziua de azi nu au inceput inca sa faca filme pentru spectatori . Pesemne ca inca nu s-au obisnuit cu celebritatea . Sau au inca nevoia de confirmarea cuiva interesant, de undeva de afara , ca sa-i scoata din amorteala asta de imaginatie fetida . Incerc si eu acum sa trec in revista filmele care au marcat cinematografia romaneasca in ultimii douazeci de ani si imi aduc aici aminte de "Asfalt tango" , "Moartea dmnului Lazarescu" , "Marfa si banii" , "4,3,2" , ""Hirtia era albastra" , "California Dreamin " , "Politist adjectiv"si asa mai departe . Sper sa nu fi facut o nedreptate unora dintre ele nenumindu-le , dar memoria imi mai joaca feste citodata . Toate aceste filme , si daca gresesc va rog sa ma contraziceti , au un numitotr comun . Nu sint sim ...


Alte articole:

  1. Gindul unsprezece
  2. Fantoma din sectorul 6
  3. Gheorghe Udriste citeste ziarul pe net !!
  4. Mihaela Radulescu si oportunitatea de a tacea !
  5. Sa moara bancherii de oftica
  6. Asasinul cu referendum
  7. Doamnelor si domnilor profesori, respect !
  8. Gind luminos
  9. Ia mai da-i Dracului pe toti !!
  10. Atunci i-am condamnat pe toti la moarte
  11. Prieteni de la Microsoft, respect. Boului, nu
  12. Imi cer scuze. Pe omul in cauza il cheama Cozmin si e un....
  13. Cine pe cine a otravit ?
  14. Umed și cald
  15. Ce nu intelege domnul Antonescu
  16. Oprescu si hypermarket-urile
  17. Licitație
  18. Suna-L pe Dumnezeu !
  19. Ia mai da-i Dracului pe toti !!
  20. Inventar

        Ultimele articole

        Ultimele comentarii