Adrian Furnicã

Arhiva - Iunie 2013

23 de ani de la 13/15 iunie 1990

Timp de aproape 40 de zile am participat la manifestatiile din Piata Universitatii in 1990. Eram tinar si visitor. Inca mai credeam in Revolutie ca un copil care crede in Mos Craciun. Mergeam seara de seara sa pun umarul la alungarea lui Iliescu pe care il credeam atunci doar impostor. Mai tirziu am descoperit ca e si criminal dar asta e alta poveste. Cintau acolo niste baieti, unii vorbeau din balcon dar cel mai multi imi placea cind toata lumea isi scotea cheile din buzunar si scuturindu-le tare strigau “ Ti-a sunat ceasul, ti-a sunat ceasul “ Banuiam ca nu putem schimba mare lucru dar cu siguranta pe noii guvernanti ii enervam foarte rau. Credeam cu tarie ca societatea se va modifica radical din strafunduri, ca romanii isi doreau profund sa o rupa de tot cu regimul Ceausescu. Gresea ...


Alte articole:

  1. Pescarusul lui Claudiu Goga sau Cehov contemporanul la Teatrul de Comedie
  2. Cadavrele cuvintelor
  3. Discriminarea lui Marian Vanghelie
  4. Chiar s-a terminat ?
  5. În urma mea
  6. Dan Tapalaga te urasc si pe tine !!
  7. Mama, sint celebru...mi-am zis
  8. De ce Bianca Dragusanu??
  9. Premiile cururilor !!
  10. Gindul patru
  11. Te iubesc
  12. Hai sa te prostesc si eu putin !
  13. Bun comun
  14. Prostia si nesimtirea sint pandemice
  15. Bazac si nesimtirea ca emblema !
  16. În mine parte
  17. Vuvuzele "Made in Romania"
  18. Ciuma generala si pelagra de sector !!!
  19. Un fel de fericire
  20. Viata intr-un bordel

        Ultimele articole

        Ultimele comentarii