Adrian Furnicã

Arhiva - Septembrie 2016

Apararea inexistentei ? Cine sintem de fapt ?

Revin cu aceste ginduri....Cine mai este poporul roman azi? Cine mai sintem noi din punct de vedere social ? Am citit din nou istoria romanilor , un fel de intoarcere la radacini, o implinire a mitului eternei reintoarceri pe care ma simt dator sa o fac odata la citiva ani. Si parca de fiecare data gasesc ceva nou, acolo in meandrele istoriei, in creuzetul din care s-a nascut parca pe furis, un popor cu identitate incerta, care furat de frumusetea timpurilor a pierdut startul in competitia devenirii. Avarii , cumanii, gotii, vandalii impreuna cu ramasitele decazute ale unui Imperiu Roman ajuns in desuetudine, au pus de o geneza peste care de-a lungul secolelor turcii, grecii si tiganii au presarat parca doar sarea si piperul. Mostenirea daca , purtind un mare semn de intrebare in spinare, ...


Alte articole:

  1. Relansarea economica e sigura asa
  2. Eu cind iubesc, iubesc
  3. Gusa,Cosmin Gusa...
  4. Cum ne salveaza de sub darimaturi Oprescu
  5. Licitație
  6. Ceausescu pfuu, pfuu, pfuu !!!
  7. Sa arda hotelurile !!
  8. Asasinul cu referendum
  9. „Iubite Doamne, fă-mă prost!”
  10. Am hotarit sa ma retrag
  11. În spatele urechii
  12. Jacobs recidiveaza cu reclamele idioate
  13. SIDA nu se vindeca cu Shakespeare, dobitocule....!!!
  14. Se imparte natiunea in doua ?
  15. Mergi la vot ? Citeste cu atentie !!!
  16. Gindul patru
  17. Mecanism matematic și misogin
  18. Fãrã pereche
  19. Dan Tapalaga te urasc si pe tine !!
  20. Gind de toamna

        Ultimele articole

        Ultimele comentarii