Adrian Furnicã

Arhiva - 14 Iunie 2013

23 de ani de la 13/15 iunie 1990

Timp de aproape 40 de zile am participat la manifestatiile din Piata Universitatii in 1990. Eram tinar si visitor. Inca mai credeam in Revolutie ca un copil care crede in Mos Craciun. Mergeam seara de seara sa pun umarul la alungarea lui Iliescu pe care il credeam atunci doar impostor. Mai tirziu am descoperit ca e si criminal dar asta e alta poveste. Cintau acolo niste baieti, unii vorbeau din balcon dar cel mai multi imi placea cind toata lumea isi scotea cheile din buzunar si scuturindu-le tare strigau “ Ti-a sunat ceasul, ti-a sunat ceasul “ Banuiam ca nu putem schimba mare lucru dar cu siguranta pe noii guvernanti ii enervam foarte rau. Credeam cu tarie ca societatea se va modifica radical din strafunduri, ca romanii isi doreau profund sa o rupa de tot cu regimul Ceausescu. Gresea ...


Alte articole:

  1. Arheologia saboteaza Romania
  2. N-aș fi crezut
  3. Şi tăcerea omoară sau cum aplică biserica politica struţului
  4. Gind pasiv
  5. Aripa Isterica din PNL trebuie sa-si schimbe discursul
  6. Vanghelie e cel mai tare
  7. În direcția ta
  8. Trump, Trump, uber alles !!!
  9. Nud îmbãtãtor
  10. Șoapte
  11. Exista o multime de cucoane cu probleme
  12. Bodnariu....Cazul Bodnariu ?
  13. Fotbalul si televiziunea sint afaceri
  14. Ferrari a ajuns emblema prostiei
  15. Gheorghe Udriste citeste ziarul pe net !!
  16. Noi
  17. Bun comun
  18. Risipirea
  19. Cu tine
  20. Cretinii recidiveaza

        Ultimele articole

        Ultimele comentarii