Adrian Furnicã

Risipirea

Iubitei mele, într-o zi, i-am spus
C-aș vrea s-o pãrãsesc
Și-n locul ei sã strâng în brațe cerul
Iar inima sã-mi fie nor
Cãci mi-e prea grea de dragoste
Și sufletul sã-mi fie vânt
Sã poatã zbura nestingherit în lume.
Și doar privirea mea sã o caute
Mereu, pe ea, din înalt.
Iubita mea, atunci,
Cu ochii triști
M-a strâns în cãușul palmei
Și vãrsând o lacrimã de dorul meu
M-a suflat ușor
Împrãștiindu-mã în cele patru zãri.


Nici un comentariu pentru acest articol

Lasa un comentariu
Nume (obligatoriu)
Email (obligatoriu - nu se publica)

cod securitate Cod securitate



Alte articole:

  1. Cuvinte mai moi
  2. Sentimente la întâmplare
  3. Din cauza ta
  4. Încã te iubesc
  5. Captivã
  6. Ochii tãi
  7. În spatele urechii
  8. Noi
  9. Biografie
  10. Cafea
  11. Poate cine știe…
  12. Inventar
  13. Dorința
  14. Simțuri zdrențuite
  15. Decupaj
  16. Vitrina sufletului tãu
  17. Poezie pentru Ioana din clasa a 2-a
  18. Șoapte
  19. Am plâns
  20. Indigestie

        Ultimele articole

        Ultimele comentarii